Kielichy mszalne – co warto o nim wiedzieć?
Wybór kielichów mszalnych nie powinien pozostać kwestią przypadku. Powinniśmy wziąć pod uwagę szereg kwestii, zanim podejmiemy właściwą decyzję. Należy pamiętać bowiem o tym, że to właśnie one są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdym Kościele. Tutaj mowa zarówno o roli symbolicznej, jak i praktycznej. Kielichy kościelne muszą więc charakteryzować się bardzo dobrą jakością w duecie z elegancją, która musi być stosowna do powagi chwili. Co więc warto o nich wiedzieć i czym się kierować dokonując wyboru? Podpowiadamy.
1. Kielichy mszalne – elegancja i trwałość
2. Kielichy liturgiczne – dopasowanie do indywidualnych potrzeb danego Kościoła
Kielichy mszalne – elegancja i trwałość
Kielich liturgiczny powinien być przede wszystkim wykonany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. W grę wchodzi przede wszystkim jakość materiału z którego został wykonany. Najbardziej popularny w Kościele to model złocony – stosowany od wieków. Wykonany z mosiądzu charakteryzuje się najwyższą jakością w duecie z tym, że będzie można je wykorzystywać do sprawowania mszy przez wiele długich lat bez obaw o nieestetyczne pęknięcia. Co więcej – tego rodzaju kielichy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest ich niewątpliwym atutem.
Kielichy liturgiczne – dopasowanie do indywidualnych potrzeb danego Kościoła
Warto wiedzieć, że historia stosowania kielichów jest powszechnie praktykowana już od wieków. W starożytności używano dużych kielichów. Bardzo często posiadały one dwa uchwyty. Późniejsze lata przyniosły im nieco modyfikacji – w tym między innymi zmianę kształtu. Przywodzi on na myśl tulipana. W gotyku był on natomiast smukły, co ściśle wiązało się z tą epoką. Wiodły w niej prym strzeliste budowle. Następne lata sprawiły, że kielichy stawały się coraz bardziej ozdobne. Różniły się od siebie ornamentyką. Posiadały różnego rodzaju zdobienia, w tym bardzo wyszukane, jednak nie jest to pewien standard. Pojawiają się także w wersji klasycznej, można powiedzieć bardzo minimalistycznej.
Kielich mszalny powinien być dobrany odpowiednio do stylistyki, jaka panuje w danym Kościele. Tutaj do wyboru mamy kielichy mszalne skrojone na miarę potrzeb wystroju minimalistycznego, jak również takie, które cechuje bogate zdobienie. To, na który się zdecydujemy musi już być podyktowane indywidualnymi preferencjami w danej placówce.
Pamiętajmy o tym, że dobrej jakości kielichy mszalne nie muszą oznaczać tego, że są drogie. Wręcz przeciwnie. Wystarczy jedynie poszukać dobrych producentów, którzy obok klasy wykonania stawiają także na przystępne ceny. Do wyboru mają zarówno delikatne, małe kielichy, jak i te, które są bogate w zdobieniach i spore w gabarytach.
Co więcej, na rynku dostępne są kielichy, które nie muszą zostać wykorzystane do sprawowania mszy w budynkach. Z powodzeniem można je także wykorzystać na potrzeby sprawowania mszy polowych i innych miejscach, w których liczy się mobilność i to, aby dany kielich nie był zbyt ciężki. Mowa zarówno o tym, aby nie sprawiać problemów w jego transporcie, jak i potem użytkowaniu. Tak więc kielichy mszalne muszą być dopasowane zarówno do potrzeb Kościoła, jak i jego użytkowników. Nie zawsze bowiem będą one potrzebne do sprawowania liturgii na miejscu, stacjonarnie.
Jak widać, historia kielichów mszalnych jest bogata, podobnie – jak różnorodne jest ich wzornictwo. Dotyczy to także gabarytów, a co za tym idzie – wagi. Najważniejsze jest jednak to, aby stawiać na ich wysoką jakość wykonania, która idzie w parze z rozsądną ceną. Takie działanie to przysłowiowy klucz do sukcesu. Na pewno posłużą one przez lata i będą mogły być wykorzystywane w Kościołach utrzymanej w różnej stylistyce.