Czy Wyspa Wielkanocna zaczerpnęła swoją nazwę od Świąt Wielkanocnych?
Te bardzo rozpoznawalne posągi na Wyspie Wielkanocnej, zwane moai, już od długich lat wprawiają w zakłopotanie i fascynują odkrywców, ekspertów oraz resztę świata. Można tutaj nawiązać jeszcze do 1722 roku, kiedy to holenderski odkrywca Jacob Roggeveen natknął się na te kamienne olbrzymy.
A Roggeveen jest powodem, dla którego wyspa nazywana jest Wyspą Wielkanocną. A to dlatego, że przybył na tę wyspę wraz z załogą właśnie w Niedzielę Wielkanocną.
Obecni mieszkańcy Isla de Pascua nazywają ją Rapa Nui, co wskazuje na smutną historię tego miejsca. Najwyraźniej Rapa Nui wywodzi się od handlarzy niewolników, którzy uprowadzili mieszkańców wyspy i jakoś pomylili ją z inną wyspą o nazwie Rapa.
Mimo całej wspaniałości moai ludzka historia życia na Rapa Nui od wieków była ponura. Głód, wojny i choroby powodowane przez przypływające statki oraz zmiany ekologiczne wydają się nieustannie nękać rdzennych mieszkańców. Oczywiście wszystko to sprawia, że posągi spowija jeszcze większa tajemnica.
A tutaj dowiesz się szczegółów o Wyspie Wielkanocnej.
Badania sugerują, że istnieją dwie możliwe nazwy, jakimi ochrzczono tę wyspę, zanim pojawili się na niej Europejczycy. Pierwszą jest „pępek świata”, a drugą „oczy patrzące w niebo”. Obie nazwy pochodzą jedynie z domysłów. Natomiast brak konkretnej odpowiedzi jest kolejnym aspektem, który podkreśla tragiczną i chaotyczną przeszłość jednego z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.