Który Krucyfiks jest najbardziej znany w Polsce?
Słowo crucifixus pochodzi z łaciny i oznacza „przybity do krzyża”. Właśnie stąd pochodzi nazwa symbolu wielu chrześcijan i formy przedstawienia ukrzyżowania Chrystusa – krucyfiks. Jest on czczony w Kościele rzymskokatolickim, jak również i prawosławnym czy wschodnim. Znajduje on również miejsce w obrządku anglikanów oraz luteranów. Który Krucyfiks jest jednak najbardziej znany w Polsce?
Czym jest krucyfiks?
Krucyfiks to krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa. Jest on znany już od późnego chrześcijańskiego antyku, jednakże jego upowszechnienie nastąpiło w średniowieczu. Postać Jezusa zarówno malowano na krzyżu, jak i rzeźbiono w formie reliefu. Wraz z biegiem czasu zaczęły powstawać kolejne typy krucyfiksu, które charakteryzowały się odmienną prezentacją krzyża, jak i samej ukrzyżowanej postaci. Były one tym samym odzwierciedleniem przemian zachodzących w sztuce oraz różnic w nurtach chrześcijaństwa.
Krucyfiks możemy zobaczyć w kościołach rzymskokatolickich, gdzie wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa znajduje się nad ołtarzem, jak i w świątyniach należących do innych odłamów religii. Taki krzyż nierzadko wisi również na ścianach domów bądź stoi na stole, przypominając domownikom o poświęceniu Jezusa, jednocześnie skłaniając ich do religijnej refleksji. Krucyfiks możemy zobaczyć również w formie ozdoby łańcuszków czy różańców. Jeśli chcesz, aby krzyż przypominał ci o poświęceniu Chrystusa, jak i o świadectwie chrześcijańskiego życia, kup krucyfiks online. To również doskonały prezent stanowiący pamiątkę na rocznicę. W ofercie znajdują się najwyższej jakości wyroby, które cechują się niezwykle starannym wykonaniem oraz przywiązaniem do detali.
Krucyfiks cierpiący
Średniowieczna sztuka ukazywała wiele rodzajów przedstawień sceny Ukrzyżowania Jezusa. Wraz z biegiem czasu zmieniała się nie tylko forma krzyża, ale i sylwetka Zbawiciela. Na początku najbardziej znane były krucyfiksy triumfalne, ukazujące Chrystusa zwycięskiego, pozbawionego oznak cierpienia. Po latach jednak pojawił się inny typ krucyfiksu – miał on prezentować akt konania.
Krucyfiks mistyczny, zwany również cierpiącym, stał się jednym z najpopularniejszych. Przedstawia on zmarłego Chrystusa – wskazuje na to bezwładnie zwisające ciało oraz osunięta na bok głowa. Krucyfiks cierpiący zwykle prezentuje wychudzone, umęczone ciało Chrystusa – jego żebra są doskonale widoczne, a brzuch zapadły. Na twarzy Jezusa maluje się bolesny grymas świadczący o przebytej przez niego męce. Na jego ciele również kreśli się obraz niewyobrażalnego cierpienia – z ran na dłoniach oraz stóp sączy się krew, natomiast na boku widoczne jest przebicie włócznią. Jego głowa jest pokaleczona cierniową koroną.
Krucyfiks mistyczny powstał na przełomie XIII i XIV wieku, kiedy rozwijała się zakonna mistyka. Wraz z biegiem czasu zaczął się on upowszechniać – przebył drogę aż z Kolonii, aby trafić do Europy Środkowo-Wschodniej. Nierzadko krzyż w tym krucyfiksie zaczął przybierać formę przypominającą drzewo – tak też powstał krucyfiks widlasty. Boczne jego ramiona są wygięte, a dodatkowo wychodzą z nich odrosty gałęzi czy pęki.
Krucyfiks w kościele Bożego Ciała we Wrocławiu
Doskonałym przykładem krucyfiksu widlastego jest ten znajdujący się w kościele Bożego Ciała we Wrocławiu, datowany na około 1360 rok. Widać na nim bezwładnie zwisające ciało Chrystusa znajdujące się na widlastej formie krzyża. Z jego ran stróżkami spływa krew – na prawej ponadto umieszczono zgrubiałe krople, a na kończynach ukazane zostały ślady po biczowaniu. Usta Jezusa są rozchylone w cierpieniu. Jego brwi są ściągnięte, a powieki nabrzmiałe. Widać również zapadnięte policzki.
Symbolika ukryta w krucyfiksie mistycznym
Warto pamiętać, że motyw krwi w krucyfiksie mistycznym jest niezwykle istotny. Nie jest ona jednak tutaj tylko symbolem śmierci, ale również życia. Kara ukrzyżowania nie była krwawa – poświęcenie Zbawiciela było jednak ofiarą za grzechy. Krew jest tutaj elementem wyrażającym moment odkupienia ludzkich grzechów. Szczególne znaczenie ma również rana w boku Jezusa – wypływająca z niej krew wskazuje na zwycięstwo oraz Mękę Pańską.
Przedstawienie ukrzyżowanego ciała Chrystusa właśnie w taki sposób miało zachęcać wiernych do przeżywania wydarzeń męki Zbawiciela. Ukazanie postaci przepełnionej śladami cierpienia, prezentującej niewyobrażalny ból, miało skłaniać do chwilowego zatrzymania się w codziennym biegu i poddania kontemplacji.