Gwiazdka w Watykanie

Gwiazdka w Watykanie

Boże Narodzenie to ważny czas w chrześcijańskim kalendarzu. Obchodzone 25 grudnia święto upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Choć tradycyjnie jest to święto religijne, stało się magiczną celebracją, która trwa przez cały grudzień, zachęcając do spędzania czasu z bliskimi oraz angażowania się w akcje charytatywne i zabawy. Oczywiście nie inaczej jest w Watykanie. Prawda jest taka, że w Stolicy Apostolskiej wiele się dzieje podczas Bożego Narodzenia.

Świąteczna choinka na Placu Świętego Piotra

Jeśli Wigilię, Boże Narodzenie lub Dzień Świętego Szczepana planujemy spędzić w Rzymie lub Watykanie, czeka nas niesamowite przeżycie. Okres świąteczny w Rzymie, znany jako Immacolata, rozpoczyna się 8 grudnia i trwa do 6 stycznia, czyli aż do Objawienia Pańskiego. Z tego względu będziemy mogli poczuć świąteczny nastrój podczas wycieczek po Watykanie zarówno przed, jak i po Bożym Narodzeniu!

Choinka na Placu Świętego Piotra to zjawiskowy widok. Tradycja wznoszenia choinki w Watykanie rozpoczęła się w 1982 roku – wraz z papieżem Janem Pawłem II. To właśnie Jan Wojtyła wprowadził do Watykanu tak popularny w Polsce zwyczaj północnoeuropejski. Pierwsze drzewo zostało pozyskane lokalnie. Jednak z czasem Watykan zaczął przyjmować drzewa podarowane przez inne regiony lub kraje, takie jak Austria, Niemcy, Polska i wiele innych. Przekazanie świątecznego drzewa do Watykanu uważane jest za wielki zaszczyt.

Szopka wigilijna

Oprócz choinki na Placu Świętego Piotra, tego samego dnia odsłaniana jest również szopka w Watykanie. Podczas gdy tradycyjnie szopka Watykanu zawsze była wystawiana w Wigilię, aby zbiegać się z czasem, w którym miały miejsce kluczowe wydarzenia, teraz stoi odsłonięta obok choinki. Szopkę można podziwiać bez biletów.

Watykańska msza wigilijna

Jeśli naprawdę chcemy przeżyć Boże Narodzenie w Watykanie, to msza wigilijna jest na to najlepszym sposobem. Jest to najchętniej oglądana msza bożonarodzeniowa na świecie, która odbywa się w przepięknej scenerii Bazyliki św. Piotra.

Istnieje możliwość rezerwacji biletów na mszę wigilijną. Należy wysłać wniosek, a następnie zaczekać, aż Watykan wyśle ​​list potwierdzający. Aczkolwiek nie jest to jeszcze potwierdzenie otrzymania biletów. Bilety należy potwierdzić w samym Watykanie na 3-5 dni przed mszą. W tym celu powinniśmy się wybrać do Prefettura Vaticana.

Albo można zawsze obejrzeć transmisję telewizyjną ceremonii na Placu Świętego Piotra.

Urbi et Orbi w Boże Narodzenie

Jest to papieskie przemówienie i apostolskie błogosławieństwo udzielone przez papieża. Urbi et Orbi odbywa się tylko dwa razy w roku: w Wielkanoc i w Boże Narodzenie. Cała przemowa prezentowana jest na Placu Świętego Piotra w południe. Bilety nie są wymagane. Jednak i tak pewnie będzie tłoczno, więc zaleca się, aby przyjechać dużo wcześniej.

Urbi et Orbi transmitowane jest na całym świecie. Zawiera pozdrowienia w wielu różnych językach, aby w jak największym stopniu obejmowały wszystkie narody obchodzące święta. I chociaż w Boże Narodzenie muzea są zamknięte i nie ma wycieczek po Watykanie, nadal warto odwiedzić miasto i Bazylikę św. Piotra, aby zobaczyć papieża!

Anioł Pański / Papieskie Błogosławieństwo 26 grudnia

Jest to kolejna okazja, aby zobaczyć Ojca Świętego z bliska w Boże Narodzenie. Środy są zwykłym dniem audiencji papieskiej, ale przemówienie Anioł Pański jest zwykle wygłaszane w niedziele. A więc będziemy mieć okazję doświadczyć w Watykanie czegoś z nieco innej beczki.

Nie potrzebujemy biletu, aby doświadczyć tej chwili. Jednak ponownie należy wziąć pod uwagę, że święta w Watykanie są bardzo tłoczne. Tutaj również powinniśmy przybyć znacznie wcześniej. Błogosławieństwo zaczyna się w południe.

Tradycje bożonarodzeniowe w Watykanie

W Watykanie istnieją też inne bożonarodzeniowe tradycje, o których wiele osób nie wie. Należą do nich m.in. 24-godzinny post przed Bożym Narodzeniem, palenie wigilijnego drewna, a także dekorowanie pokoi i domów. Są to tradycyjne zwyczaje włoskie, które z biegiem lat zostały przyjęte przez Watykan.