Spowiedź święta. Jak przebiega?
Spowiedź święta kojarzy się przede wszystkim z wizytą w konfesjonale. Tymczasem jest to sakrament, który daleko wykracza poza konfesjonał i ma głębokie znaczenie.
Przygotowanie do spowiedzi – rachunek sumienia
Przed przystąpieniem do spowiedzi należy przeprowadzić rachunek sumienia. Przy rachunku sumienia najważniejsze jest przypomnienie sobie wszystkich grzechów, czy zdanie sobie sprawy ze złych uczynków. W przygotowaniu mogą pomóc takie listy biblijne jak:
- Kazanie na Górze
- Pouczenia apostolskie
Spowiedź święta w konfesjonale
Spowiedź święta to wyznanie grzechów. Najczęściej odbywa się ono w konfesjonale, przed mszą świętą. Nie jest to jednak konieczne. Spowiedź święta może odbyć się w niemal dowolnych okolicznościach, chociaż należy zadbać o indywidualny, wręcz intymny charakter sakramentu.
Przed rozpoczęciem właściwej spowiedzi należy się przeżegnać i wskazać, kiedy odbyła się ostatnia spowiedź. Następnie odbywa się wyznanie grzechów. Po wyznaniu należy wyznać żal za grzechy – to najważniejszy element spowiedzi. Żal pomaga także w uwolnieniu się od grzechu i spojrzenie na siebie i swoje życie z innej – lepszej – pespektywy. Sama spowiedź i żal za grzechy przybliżają nas do Boga i odnawia przymierze z nim.
Po wyznaniu grzechów i okazaniu żalu za nie możliwe jest odpuszczenie ich. Po tym sakramencie możliwe jest przystąpienie do komunii świętej.
Zadośćuczynienie
Aby spowiedź i żal za grzechy były pełne, konieczne jest zadośćuczynię nie. To próba naprawienia szkód, które się wyrządziło. To, co należy zrobić, zależy od uczynków, które dokonaliśmy. W niektórych przypadkach mogą to być przeprosiny albo pomoc, a w niektórych konkretne, czasem trudne działania. Konieczne jest więc zastanowienie się, co w danej sytuacji jest najlepsze.
Konieczne jest także wykonanie także pokuty, którą zadaje spowiednik. Mogą to być różne działania, przypominające zadania. Czasem to może być modlitwa, a w innych przypadkach nawet służba komuś, wyrzeczenie się czy nawet cierpienie.
Według mnie, najważniejsza nie jest formułka spowiedzi, ale prawdziwe intencje oczyszczenia się z grzechów.